Tijekom školske godine 2023./2024. učenici OŠ Pušća koji polaze izvannastavnu aktivnost pod nazivom „Geološka skupina“ i daroviti učenici uključili su se u međunarodni eTwinning projekt pod nazivom „Geology is all around us“. U navedenom projektu zajedno s učenicima OŠ Pušća sudjelovali su učenici OŠ Čučerje iz Hrvatske te učenici OŠ dr. Janeza Mencingerja (Bohinjska Bistrica) i OŠ Draga Kobala (Maribor) iz Slovenije.
Nakon niza provedenih aktivnosti na samom kraju projekta kolegica iz OŠ Bohinjska Bistrica uspjela je organizirati dolazak četvero učenika i dvije učiteljice njene škole u Hrvatsku. U sklopu trodnevnog posjeta Zagrebu učenici i kolegice iz OŠ Bohinjska Bistrica bili su gosti i u našoj školi.
Dana 11. prosinca 2024. naši gosti posjetili su načelnika Općine Pušća od kojega su saznali osnovne značajke gospodarskog razvoja užeg zavičaja s naglaskom na mogućnosti turističkog razvoja u budućnosti. Odmah po dolasku u školu, kraćeg upoznavanja i razmjene poklona, naši gosti su se uključili u razne radionice koje smo im pripremili. Zajedno s našim učenicima uključenima u projekt gosti su na početku rješavali kviz o zanimljivostima s područja geografije, geologije, sporta i poznavanja znamenitosti Slovenije i Hrvatske. Nakon pauze za ručak gosti su prisustvovali satu geografije u 6. a razredu gdje su zajedno s učenicima sudjelovali u raspravi i rješavali radni listić na temu „Prirodna bogatstva, sirovine i izvori energije“. Gostima su naročito bile interesantne radionice izrade modela kristala kuhinjske soli (halita) metodom origami koju je vodila učiteljica Hana Bosilj te izrade istoga modela pomoću 3D printera koju je vodila učiteljica Ana Hribar Beluhan. Kako zvuče slovenski i hrvatski jezik mogli smo čuti jedni od drugih na radionici čitanja tekstova o zaštićenim područjima Slovenije i Hrvatske koju nam je organizirala i vodila knjižničarka Renata Car Lacković. Na kraju prvog dana boravka u našoj školi gosti su vidjeli Geološku zbirku nastalu tijekom ovog projekta i tom prigodom nam donirali uzorak vapnenca s područja Triglava.
Dana 12. prosinca 2024. zajedno s našim gostima i partnerima u projektu iz OŠ Čučerje posjetili smo središnji dio Zagreba gdje smo razgledali način obnove grada nakon potresa iz 2020. godine. Posjetili smo novouređeni Hrvatski prirodoslovni muzej i oduševili se uzorcima minerala, stijena i fosila te njegovim kompletnim postavom. Prilikom šetnje Zagrebom dojmili su nas se Kamenita vrata, tunel Grič i Katedrala. Pauzu za ručak iskoristili smo za neformalno druženje i detaljnije upoznavanje. Na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu prisustvovali smo predavanju i radionici na temu potresa i obnove Zagreba. Saznali smo zašto, kako i gdje najčešće nastaju potresi te dobili odgovore na pitanja u vezi protupotresne gradnje objekata. Ovim putem izražavamo zahvalnost prof. Bruni Tomljenoviću i prof. Zlatku Briševcu na odlično održanom predavanju i kviz radionici te RGNF-u na prigodnim poklonima za učenike i njihove učitelje.
Dana 13. prosinca 2024. svi zajedno smo u informatičkoj učionici naše škole pogledali prezentaciju kojom je svoj zavičaj predstavio jedan od učenika iz Bohinjske Bistrice. Na samom kraju projekta i boravka naših gostiju svi učenici sudionici ovog trodnevnog druženja ispunili su evaluacijski listić. Sudeći prema komentarima i pozitivnim dojmovima, vidjet ćemo se uskoro uživo u Sloveniji.
Franjo Percela